Тема:
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
Мета:
дати короткі відомості про життя американського письменника Марка Твена та про
історію створення повісті; розвивати пам’ять, мовлення, увагу, логічне
мислення, зв’язне мовлення; виховувати інтерес до особистості й творчості
письменника та культури іншої країни.
Обладнання:
портрет Марка Твена, виставка книг, картинна галерея ілюстрацій до повісті
«Пригоди Тома Сойєра», прапор США, карта Північної Америки, ІКТ (мультимедійна
презентація).
Тип
уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
Гра – це завжди захоплення.
М.Твен
І.
Організаційна частина.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Вступне
слово вчителя.
Сьогодні
з вами розпочинаємо вивчати ІІІ розділ, який має назву «Світ дитинства». Ми
вирушаємо з вами у далеку країну. Країну Мікімауса, Кока – коли,
гамбургерів – це країна США.
ІІІ.
Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
- До нас у школу прийшов лист….
« Чи хотіли б ви познайомитися із відомими письменниками? Такими як
О.С.Пушкін, Т.Г.Шевченко,Г.К.Андерсен, О.Грін і.т.д. Хотіли? Ви їх можете
зустріти у ______________ (бібліотеці). Усі свої надбання письменників ви
можете знайти у ________ (книгах).»
- До нас у школу завітав гість. Шановний Марк Твен.
2. Сценка «Марк Твен в гостях у нас».
3. Слово вчителя.
- У США живуть люди різних національностей, культур і віро сповідувань.
Колись ці люди покинули свої домівки й вирушили шукати кращої долі. Ще 200 р.
тому там йшла війна – громадянська війна. Війна закінчилася – позбулися
рабства, люди різних переконань навчилися жити в мирі.
- Біографія Марка Твена (Семуель Клеменс).
30.11.1835р. – 21.04.1910р.
У селищі Флорида (штат Міссурі) в сім’ї Клеменсів
народилася 6 дитини (із 7). Квола, хвороблива дитина. Мама просила в Бога
здоров’я і життя для неї. Батько – Джон Маршал і мама – Джейн Лемптон –
емігранти із Англії.
У Флориді було 100 жителів. Коли народився Семуель, то
кількість жителів збільшилася на 1%.
Невдовзі (4 роки) вони переїжджають у м.Ганнібал (штат
Міссурі) – тут і пройшли його дитячі роки, які він описав у книзі. В місті було
2 церкви, 2 готелі, 2 школи. Лікарні не було, лікувалися вдома. Обов’язково
діти мали ходити у недільну релігійну школу і вивчати церковні вірші.
Батько помер(від пневмонії), коли Семуєлю було 12 років,
він був змушений допомагати сім’ї. Працював кур’єром (давали за роботу їжу і
вживаний одяг), в друкарні брата Оріона (мав власну друкарню), лоцманом (20
р.), винахідником – відривного блокнота. Мрія його стати капітаном, а не
письменником.
У 17 років знайшов 50S – подорожував країною 4 роки – писав гуморески і посилав
брату в друкарню.
Під час Громадянської війни був призваний до армії
Конфедерації, але він втік із армії у Неваду. У Неваді купив собі земельну
ділянку (з мрією знайти срібло - невдача).
29 р. – Сан – Франциско – пошук золота і знову невдача.
1866 р. – подорожує: Гаваї, Палестина, Одеса, Ялта, Севастополь.
35 р. – одружується з Олівією Лемптон – редагувала його твори. Мав 2 дочки
і 2 сини.
40 р. – відомий на весь світ. Невдовзі його гуморески стали образливими.
Твори, деякі, були заборонені, але пізніше надруковані. Заснував своє
видавництво, яке невдовзі збанкрутувало.
Одержав ступінь доктора красного письменства у Єльсинсьому, Міссурійському
та Освордському університеті.
Він пережив своїх дітей, дружину, брата.
21.04.1910р.(74 р.) – помер у м. Елміра м.Нью- Йорк. Ще при житті в газеті
появилося повідомлення про його смерть на що письменник відповів: «Чутки ці
перебільшені».
Цікаві факти
· Народився коли поряд із Землею пролітала комета Галея, і помер, коли вона
також пролітала біля Землі. У 1909р. – він сам передбачив свою смерть.
· Видавець Карлтон – повернув рукопис. Пройшло 20р. Зустріч. –«Я відоміший
від вас – я осел століття, тому що відмовив вам.
· Під час турне Європою Марк зайшов у перукарню (Франція). Перукар каже: «Ви
знаєте, як вам повезло, до нас приїхав Марк Твен. Ви вже купили квитки? Ні?
Тоді вам прийдеться стояти». Марк Твен відповідає: «Невезе мені з тим Твеном,
всюди,де б він не виступав, мені доводиться стояти».
· Редакція журналу «Арізона Коккерс». Марк Твен читав і редагував рукописи
багатьох початківців. Одного разу глянувши у кошик із зіпсутими
рукописами сказав: «Жаль, що я не жив у кам’яному віці, і люди не пишуть на
кам’яних скрижалях. А то б я вже побудував собі віллу».
4. Робота в зошиті. Складання анкети письменника.
5. Слово вчителя.
Написав повість «Пригоди Тома Сойєра» у 1876 р. – цей твір «гімн
дитинству». Твен дуже любив дітей. Цей твір він посвятив дружині, яку сильно
любив. У своїх творах він змальовував і засуджував тогочасну реальність: расизм
(негативне ставлення до чорношкірих). Твен у творі протиставляє світ дитинства
і світ дорослих, слухняних і неслухняних дітей. У творі Твен описав 2 хлопців,
2 друзів: щирих, добрих, людяних – це Том і Гек.
6. Будівництво будинку дружби.
7. Гра «Який я друг».
- Якщо я хочу піти грати футбол, а мій друг теніс, то я …
- Якщо мій друг не вміє чогось робити, а я вмію, то …
- Якщо друг мене розсердив, то я …
- Якщо друг розбив вікно, то я …
- Якщо друг не зробив д/з, то я …
- Якщо у друга поганий настрій, а в мене гарний, то я …
- Якщо друг потрапив у біду, то …
8. Слово вчителя.
Ми всі побачили, що ви цінуєте дружбу. На вас можна покластися. Ви є дружні.
9. «Продовж розповідь».
- Літо. Субота. Том вийшов на вулицю з відром вапна тадовгою щіткою …
- Тома і Сіда, о пів на десяту відіслали спати. Сід заснув. Але Томові не
спалося – він чекав сигналу…
- Дивись, це дияволи. Цілих три. Ми пропали. Читай молитву, Томе! Та це ж
люди …
- Меф Поттер до індіанця Джо каже: «Скажи, друже, це я його вбив? Скажи
правду»…
10. Літературний диктант (усно).
Головного героя твору звати Том. Він виховувався тіткою Поллі. Хлопчик був веселий, сміливий, добрий.
Найбільше він не любив ходити
до школи. Одного разу Том побачив дівчинку, яку звали Беккі. Том дружив із сином п’янички, якого
звали Гек. Одного разу
вони пішли на цвинтар,
взяли із собою здохлого кота,
щоб вивести бородавки. Там
вони стали свідками вбивства,
яке скоїв індіанець Джо. Хлопці втекли, але за це вбивство
засудили невинну людину – Мефа
Поттера. Тома мучили почуття провини і він сказав правду. Це поазало, що Том сміливий хлопець.
11. Робота в парах.
«Знайди четверте зайве»
Том, Беккі, Пеппі, Гек.
Індіанець Джо, індіанець Кіл, Меф Поттер, Джо Гарпер.
Ялта, Львів, Сімферополь, Гаваї.
12. «Про кого ці слова?»
- Він вийшов на вулицю з відром вапна та щіткою. Зміряв поглядом паркан.
Том
- Стоп машина! Дінь – ділінь, дінь – ділінь! Задній хід.
Бен
- Одяг у нього був завеликий. Ніхто за ним не дивився, ніхто про нього не
піклувався. Хлопці заздрили, бо він не ходив до школи.
Гек
13. Конкурс «Пантоміми».
- Фарбування паркану.
14. Порівняльна характеристика Тома і Гека (усно).
15. Бліц опитування «Так (+) чи ні (-)»
- перше кохання Тома – Мері?
+ найкращий товариш Тома – Гек?
+ Гек ночував у бочках?
- покарання Томові було сапати город?
- Том мав тата і маму?
+ Сід відноситься до сім’ї Тома?
V. Повторення вивченого матеріалу.
«Я – Том»
- Коли б мені запропонували піти вночі на цвинтар, я б …
- Коли б від моєї таємниці залежало б чиєсь життя, я б …
- Коли б зі мною хотів би дружити хлопець, такий як Гек – сирота, бідний,
погано одягнений, брудний, я б …
VІ. Підсумок.
VІІ. Оцінювання.
VІІІ. Д/з. Прочитати повість «Пригоди Тома Сойєра». Написати
5 прислів’їв про дружбу.